I Mistrzostwa Powiatu Debat Oksfordzkich

I Mistrzostwa Powiatu Pilskiego Debat Oksfordzkich za nami.
Debaty uczą kultury i dyscypliny wypowiedzi w trakcie sporu. Debata jest sztuką prowadzenia rozmowy, dyskusji, przedstawiania argumentów, prezentowania odmiennych stanowisk. Niestety jest to sztuka, która – z uwagi na dominującą popularność komunikowania się krótkimi informacjami – jest coraz mniej stosowana. Dlatego też dr Romualda Kosmatka z Instytutu Stosowanych Studiów Społecznych PWSZ w Pile, postanowiła podzielić się doświadczeniem Uczelni z uczniami szkół średnich. Dzięki współpracy Starostwa Pilskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. St. Staszica w Pile, udało się zorganizować I Mistrzostwa Powiatu Pilskiego Debat Oksfordzkich.

Do udziału w Debacie zgłosiły się 4 zespoły: I LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Pile (skład zespołu: Jana Owsianna, Marcelina Majewska, Emilia Szymańska, Malwina Bukowska, Dominika Lindenau - opiekun mgr Joanna Baczkowska); Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile (skład zespołu: Julia Martenka, Szymon Kamuda, Wiktoria Sawicz, Kacper Podgajny, Wiktor Lisiecki - opiekun mgr Iwona Narożny); Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile (skład zespołu: Maja Mrozińska, Dawid Grabas, Agata Jagiełka, Bartłomiej Wolszczak - opiekunowie mgr Monika Wiśniewska, mgr Krzysztof Bruzda); Zespół Szkół przy Teatralnej w Pile (skład zespołu: Jowita Kawa, Anna Filip, Klaudia Jaworska, Bartosz Czarnotta, Marika Postek opiekunowie: mgr Kinga Mikołajewska, mgr Leszek Brzozowski).
Zmagania debatujących zespołów oceniało jury: dr Paweł Dahlke – Prorektor PWSZ w Pile, mgr Marek Kulec, mgr Grażyna Gołaszewska, mgr Emilia Lewicka-Kalka, mgr Milena Wicher oraz mgr Huber Adamczyk. Osobną kategoria była również ocena publiczności, która dopingowała młodych mówców.

Debata to przede wszystkim pojedynek na argumenty. Od uczestników wymaga się więc bardzo dobrego przygotowania – i tak było w tym przypadku. Drużyny zaprezentowały bardzo wysoki poziom wiedzy oraz kultury dyskusji w próbie podważenia opinii drużyny przeciwnej. Nie było to zadanie łatwe, tym bardziej, że postawione tezy wymagały od mówców szczegółowych informacji oraz erudycji.
W pierwszym dniu Debat, jury oceniało argumentację takich tez jak: w Polsce marihuana powinna zostać zalegalizowana na wzór rozwiązania tej kwestii w Urugwaju; przybycie uchodźców do Unii Europejskiej wzmocni jej pozycję; Roman Dmowski był ważniejszym polskim politykiem niż Józef Piłsudski. Walka była bardzo wyrównana, ale ostatecznie do finału przeszły drużyny Zespołu Szkół im. St. Staszica oraz Zespołu Szkół przy Teatralnej.
W finałowym dniu Mistrzostw, uczestnicy debatowali wokół tezy, że o wartości człowieka nie decyduje liczba chromosomów X, a jego wiedza i umiejętności. Obydwie drużyny wykazały się sporymi umiejętnościami retorycznymi, jednakże ostatecznie puchar Rektora PWSZ w Pile trafił w ręce Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile! II miejsce zajął Zespół Szkół przy Teatralnej w Pile, a miejsce III I LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Pile.

Jak podkreślili Rektor Uczelni, Starosta Pilski oraz Prorektor PWSZ w Pile – Wielkie gratulacje należą się wszystkim zawodnikom, za przygotowanie, za odwagę w tych trudnych wystąpieniach publicznych oraz za opanowanie sztuki prowadzenia dyskusji popartej siłą argumentu, a nie argumentem siły.  
Podziękowania odebrali również opiekunowie, którzy przez kilka miesięcy przygotowywali swoje zespoły.

Doskonale przygotowani uczestnicy, poziom dyskusji oraz chęci prowadzenia kolejnych tego typu konkursów, wskazują na to, że nie jest to ostatnia Debata Oksfordzka, którą będziemy mogli podziwiać.

fot. z pierwszego dnia Debaty - Karol Jaskółka