Prezydenci amerykańscy w Galerii PWSZ

12 kwietnia odbyło się spotkanie z Panem Arthurem Eldarem. Pan Arthur przedstawił swoją prywatną kolekcję Prezydentów Amerykańskich, uwiecznioną na zdjęciach, znakach pocztowych, monetach, medalach, w listach oraz książkach.
Pan Arthur Eldar urodził się w Poznaniu. Po ukończeniu Technikum Geodezyjnego w Warszawie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam też zdobywał poszczególne etapy edukacji. Począwszy od Loop College, University of Illinois w Chicago, poprzez Georgia Institute of Technology w Atlancie, czy też Kennedy-Western University w Boise Idaho.
Podczas pobytu w Stanach nasz prelegent umiejętnie wykorzystał zdobytą wiedzę z działalnością w biznesie.
W firmach amerykańskich pełnił funkcję projektanta elektrowni jądrowych, zajmował się wdrażaniem programów dla doradców finansowych.
Na Amerstate University w Racine Wisconsin piastując posadę Dyrektora ds. Edukacji, otrzymał stanowisko profesora.
Po 48 latach Pan Arthur wrócił do kraju i osiedlił się w Pile. Obecnie jest wykładowcą na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Pile.

Wykład Pana Arthura „Prezydenci Amerykańscy i ich związek z Polską - American Presidents and their relationship with Poland”, wygłoszony w j. polskim
i angielskim, spotkał się z żywym zainteresowaniem przybyłej młodzieży akademickiej z Instytutu Stosowanych Studiów Społecznych oraz studentów z zagranicy, odbywających naukę na kierunku Filologia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile, w ramach programu Erasmus.
Pan Arthur Eldar w sposób niezwykle ciekawy ukazał historię prezydentów amerykańskich od czasów pierwszego prezydenta USA George’a Washingtona, w którego armii walczyli Kazimierz Pułaski oraz Tadeusz Kościuszko, po 45. Prezydenta USA – Donalda Trumpa. Wśród poruszonych wątków historycznych znalazła się m. in.: afera Watergate związana z Richardem Nixonem, wojna secesyjna, polityka Abrahama Lincolna, zamachy na Johna F. Kennedy’ego w Dallas, Jamesa Garfielda.

Minutą ciszy, zgromadzeni w Galerii na Poddaszu, uczcili obchodzoną w dniu 12 kwietnia 2018 r. 73. rocznicę śmierci 32. prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta – uczestnika konferencji jałtańskiej 1945 roku.
Prelekcja zakończyła się dyskusją.

Przybyli studenci wraz z pracownikami Uczelni podziwiali różnorodność i bogactwo unikatowych zbiorów w kolekcji Pana Arthura: misternie wykonane monety, pamiątkowe medale i banknoty, listy oraz dokumenty o historycznej wartości, portrety, a także albumy.

Wystawa będzie eksponowana do 30 maja 2018 r. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania, w godzinach pracy Biblioteki Głównej.

tekst i foto: Ewa Fijałkowska